Lingual Sosyal Altı Tekniği

Lingual sosyal altı (LSA), kapanış problemi olmayan; arka bölge dişlerinde kuron, köprü ve/veya implant bulunan yetişkin hastalarda, ön bölgede altı (kanin-kanin dişler arası) veya sekiz diş (1. küçük azı-1. küçük azı dişler arası) üzerine, dişlerin arka yüzeyine yapıştırılan lingual braketler, vasıtası ile yapılan bir ortodontik tedavidir. Bu tedavi ile ön bölge dişlerdeki basit ve orta şiddette olan ortodontik bozukluklar kısa sürede ve etkili bir şekilde düzelmesi sağlanıyor.

Dr. Cem Caniklioğlu’nun özel tekniği ile ön ve arka dişler arasındaki uyumsuzluğa son!
Japon ve İtalyan iki lingual ortodontist tarafından geliştirilen bu tedavi yöntemi ilerleyen yıllarda Dr. Cem Caniklioğlu tarafından modifiye edilerek uygulanmaya başlandı. Zira, tekniğin ilk uygulamalarında hastaların ön bölgelerinde çapraşıklık sorununun kısa sürede çözüldüğü, ancak tellerin sadece ön dişlere uygulanmasına bağlı olarak ön bölge ile arka dişler arasında bir uyumsuzluk meydana geldiği görülmüştü. Dr. Cem Caniklioğlu tarafından geliştirilen yeni lingual sosyal altı uygulaması ile bu sorun tamamen ortadan kaldırıldı.

Lingual sosyal altı (LSA) yöntemi ile sadece dişlerdeki çapraşıklıklar düzeltilmekle kalmayıp hastalarımızın ağız bakımlarında da olumlu bir gelişme sağlanıyor. Tedavi ile dişlerin çevre dokular ile olan uyumu düzeltiliyor ve ileride oluşabilecek diş eti problemlerinin önüne geçiliyor. Ortalama tedavi süresi ortodontik bozukluğun şiddetine göre 3-8 ay arasında değişen uygulama sonrasında, normal ortodonti veya lingual ortodonti tedavisinde olduğu gibi “pekiştirme tedavisi” de yapılıyor.

LSA (lingual sosyal altı), lingual tekniğe göre daha düşük maliyetli bir yöntem. Ayrıca, uygun vakalarda sadece ön bölgedeki dişlerde uygulanarak minimum zamanda maksimum hasta konforu ile başarılı sonuçlar alınıyor. Şeffaf plak tedavisi ile karşılaştırıldığında, hastalar için çok daha hızlı ve etkili olan bu tedavi yöntemi, hasta iş birliği gerektiren invisalign tedavisine göre maliyet olarak da daha düşük.

Lingual sosyal altı (LSA) tedavisi, özellikle ön bölge dişlerinde lamina diş uygulaması ile gülüş estetiği planlayan ve çapraşıklığı olan hastalar için çok ideal bir tedavi yöntemi. Ön bölge dişlerinde çapraşıklık olan ve gülüş tasarımı planlayan hastalar, bu tedavi ile çok kısa sürede çapraşıklıktan kurtularak istedikleri gülüşe kavuşabiliyor. Ayrıca, bu tedavi ile lamina, zirkon, diş, beyazlatma vb. işlemler öncesinde çapraşıklık sorunu çözülerek kesimi yapılacak dişlerin sayısı da azaltılmış oluyor.

LSA (lingual sosyal altı), günümüzde şeffaf plak tedavisinin gerçek bir alternatifi olam özelliğine sahip. Şeffaf plak tedavisinde yapılamayan diş hareketleri bu tedavi yöntemi ile başarıyla gerçekleştiriliyor. Plak tedavisinde birçok plak ile aylarca tamamlanabilecek diş hareketleri, LSA sayesinde tek bir tel ile çok daha kısa sürede tamamlanabiliyor. Yine şeffaf plakların en büyük dezavantajı olan hasta iş birliği, sabit bir tedavi olan LSA (lingual sosyal altı) sayesinde ortadan kalkıyor. Gerçek anlamda görünmez olan bu sistem, günümüzde erişkin ortodontisini başka bir boyuta taşıdı.