Lingual Tedavi Nedir?

Sağlıklı ve düzgün dişler; özgürce gülmenin en önemli anahtarı… Aynı zamanda da sosyal hayatımızda gerek özgüvenimiz gerekse konforumuz açısından kendimizi rahat ve hissetmemize yardımcı oluyor.

Diş problemlerinde en sık rastlanan problemlerden biri olarak karşımıza çıkan çapraşık dişlerin tedavisinde meydana gelen teknolojik gelişmeler, hastalar için, “lingual tedavi” adı verilen ve dışarıdan fark edilmeyecek şekilde tasarlanmış tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yol açtı.

1970'li yılların sonlarında ortaya çıkan lingual tedavi günümüzde, kullanılan özel hassas laboratuvar teknikleri sayesinde eksiksiz bir hale dönüştü. Bu teknik üzerinde uzmanlaşmış, yeterli bilgi ve klinik tecrübeye sahip lingual ortodontistler tarafından uygulanan tedavilerde, klasik ortodontik tedavilerde (dışarıdan teller) olduğu gibi her türlü vaka kusursuz bir biçimde tedavi edilebiliyor.

Sadece lingual tedavi üzerine uzmanlaşmış kliniğimizde yer alan özel laboratuvarımız sayesinde hastalarımıza, bilgisayar ortamında kişiye özel olarak tasarlanan tel ve braketler hazırlayarak, başkaları tarafından fark edilmeyecek, etkili tedavi yöntemleri sunuyoruz.

Vakadan vakaya değişmekle beraber, klasik tedavilerde olduğu gibi, lingual ortodonti tedavisinin süresi ortalama 12-24 ay arasında değişiyor. Tel ve braketlerin uygulanmasının ardından hastalarımız, uygulanan özel koruyucular ile kendilerine verilen konuşma egzersizleri sayesinde, ortalama 2-3 hafta içerisinde lingual apareylere alışıyor, konuşma ile ilgili yaşanan sıkıntılar tamamen ortadan kalkıyor. Üstelik tedavi sürecinde bir yandan dişlerindeki düzelmeleri adım adım izlerken diğer taraftan özgürce gülümseyebiliyorlar.

Sadece lingual tedavinin uygulandığı kliniğimizde hastalarımız, dış görünüşlerinden ödün vermeden dişlerindeki düzelmeyi tedavinin ilk anından itibaren adım adım izleyebiliyor.