Lingual Ortodonti Nedir?

Lingual ortodonti, dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kullanılan braket ve tellerin, klasik metotların aksine dişlerin arka yüzeyine uygulandığı bir ortodontik tedavi çeşidi…

Düzgün dişler ve mükemmel bir gülüşe sahip olmanın “en estetik ve zahmetsiz” yolu olan ve halk arasında ‘görünmez diş teli’, ‘görünmeyen diş teli’ veya ‘gizli diş teli’ olarak da adlandırılan bu tedavi sürecinde, hastalara başkaları tarafından fark edilmeyecek ve konuşma zorluğu oluşturmayacak bir tedavi yöntemi sunuluyor. Braket ve ark telleri dişlerin arka yüzeyine yerleştirildiği için kullanıcılar hiçbir estetik kaygı yaşamadan tedavilerini sürdürebiliyor.

1980'li yıllardan itibaren dişlerin ön yüzeyinde metal braket yerine diş rengine yakın seramik braketlerin kullanılması yetişkin hastalar arasında ortodontik tedaviye olan ilgiyi artırsa da bu klasik metotlarda kullanılan tellerinin metalik görüntüsü ve braketlerin zaman içerisinde renk değişikliğine uğraması estetik kaygıları tam olarak ortadan kaldıramadı.

Klasik ortodontik tedavilerin aksine lingual ortodonti, ağız içine takılan diş tellerinin neredeyse görünmez olması sebebiyle özellikle çocukluk dönemlerinde ortodonti hizmetini alamamış erişkin hastaların tercih ettiği bir tedavi yöntemi haline geldi. Başkaları tarafından fark edilmesi imkânsız olan bu teknik sayesinde hastalarımız, estetik kaygılarından ödün vermeden dişlerindeki düzelmeyi adım adım izleyebiliyor; düzgün dişlere sahip olurken aynı zamanda da tedavileri sırasında özgürce gülümsemenin keyfini çıkarabiliyor.

Herhangi bir yaş sınırı olmayan lingual ortodontinin, güncel teknolojilerden yararlanan “özel uzmanlık” isteyen bir alan olduğu unutulmamalı. Lingual ortodonti tedavisi yaptıracak olan yetişkin hastalarımızın bu konuda mutlaka “Lingual Ortodontist” unvanına sahip uzmanlardan hizmet almaları ve tedavilerini bu alanda uzmanlaşmış özel kliniklerde yaptırmaları büyük bir önem taşıyor.

Lingual Ortodontist Dr. Cem Caniklioğlu tarafından kurulan Lingual Ortodonti Kliniğimiz, Türkiye’de “ilk ve tek lingual ortodonti kliniği” olarak çalışmalarını sürdürüyor.